Herbaciarnia Dobrá Čajovna z Český Těšín


11 marca po kilku nieudanych próbach w końcu udało się zrealizować kolejną herbacianą podróż, tym razem zawitałem do Cieszyna odwiedzając jego polską, jak i czeską stronę. Korzystając z nadarzającej się okazji poznałem nie jedną, a dwie herbaciarnie - Dobrá Čajovna oraz Laja, która będzie tematem następnego wpisu. Zapewne pojawi się on w przyszłym tygodniu.

Wracając do bohatera dzisiejszej opowieści, Dobrá Čajovna mieści się przy ulicy Střelniční 215/18, w niedalekiej odległości od polsko-czeskiej granicy. Osoby podróżujące pociągiem, bądź autobusem muszą przygotować się na 1,5 km spacer od D.A./PKP.


Tradycji musi stać się zadość, dlatego też relację rozpocznę od opisu tego miejsca, oczywiście w sposób subiektywny. Zastanawiałem się jakie słowa najlepiej oddadzą pierwsze wrażenie po przekroczeniu progu herbaciarni i myślę, że „efekt wow” będzie najbardziej adekwatny. Wszystko w moim odczuciu dopracowane w najdrobniejszych detalach. Nie znalazłem żadnego elementu tej perfekcyjnej układanki, do którego można by się przyczepić.

Kierując nasz wzrok w prawo zauważymy część przeznaczoną dla obsługi - sporych rozmiarów lada, herbaty, naczynia służące do przygotowania naparów. Natomiast po lewej znajduje się kilka stolików oraz ogromny podest mogący pomieścić przynajmniej 12 osób. W głębi dostępne jest kolejne pomieszczenie dla klientów stworzone w podobny sposób tzn. stoliki oraz duży podest. Jest również zielona oaza, ogród pośród miejskich zabudowań, niedostępny w okresie zimowym. Niezwykle ciepły, przyjemny wystrój utrzymany w klimacie indyjskim, a całość dopełnia dobrze dobrana muzyka.


Przejdę teraz do najważniejszego momentu każdego pobytu w herbaciarni, czyli do chwili wyboru herbat. Wiele dostępnych opcji, niezwykle trudno podjąć decyzję, który napar będzie towarzyszył mi w czasie niestety krótkiego, tylko dwugodzinnego pobytu. Koniec końców zwyciężyła herbata:

- czarna Wooricha, pochodzenie - Korea. Napar o jasnożółtej barwie, delikatnym aromacie. W smaku można wyczuć nutę czekolady, bądź kakao. Wyśmienita.

- ciemna Lao Shu Bing Cha (Pu Erh ze starego drzewa) z 2007 roku, pochodzenie - Xishuangbanna, Yunnan, Chiny. Niezwykle przyjemny aromat. W smaku wyraźna, pełna, lekko słodka przy pierwszym parzeniu.

Napary podane w pięknych ceramicznych czajniczkach wraz z czarkami widocznymi na załączonych fotografiach. Za dodatek posłużyła mieszanka japońska, w skład której wchodzi japońskie pieczywo ryżowe, nasiana sezamu, pikantne orzeszki oraz morskie wodorosty. Wszystko okraszone słodkimi skorupkami, co tworzyło świetne połączenie, idealny balans pomiędzy smakiem słodkim i słonym, polecam.


Dobrá Čajovna to nie tylko miejsce, w którym możemy napić się wyśmienitej herbaty lecz także odpocząć, wyciszyć się, obniżyć poziom naszego stresu. W dniu mojej wizyty pogoda oględnie mówiąc nie sprzyjała podróżującym (padał śnieg, silny wiatr), wystarczyło parę chwil, by zapomnieć o wszystkich niesprzyjających warunkach, jakie panowały w tę jeszcze zimową sobotę.

Warto również wspomnieć o bardzo miłej obsłudze oraz o umiarkowanych cenach, ponieważ w dobie podwyżek zostały zachowane na przystępnym poziomie. Gorąco polecam tę herbaciarnię, jeśli tylko nadarzy się Wam okazja zawitać przy ulicy Střelniční 215/18 w Český Těšín z pewnością nie będziecie zawiedzeni.

Lokalizacja: ★★★☆☆

Wystrój: ★★★★

Klimat: ★★★★

Herbata: ★★★★

Obsługa: ★★★★

Cena: ★★★★

Ocena końcowa: ★★★★

Komentarze

HERBATA

HERBACIANE PRZEPISY

ZIOŁA