Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa w środowisku naturalnym.

Pokrzywa zwyczajna (łac. Urtica dioica) to roślina znana nam bardzo dobrze, wszechobecna w naszym życiu. Możemy się z nią spotkać dosłownie na każdym kroku, wręcz przez niektórych uważana za chwast. Szczególnie upodobała sobie zacienione, podmokłe, bądź wilgotne miejsca, gdzie czyha tylko na to by nas poparzyć. W środowisku naturalnym występuje na kilku kontynentach m.in. Europa, czy Azja. Ta z goła niepozorna i jakby się mogło wydawać niepotrzebna roślina, niesie ze sobą nie tylko swędzące bąble na naszym ciele, ale również szereg zastosowań w życiu codziennym oraz wspaniałe właściwości zdrowotne, wspomagające nasz organizm w prawidłowym funkcjonowaniu.

Wśród znanych nam zastosowań, najpopularniejsze i najbardziej lubiane jest wykorzystanie pokrzywy w zielarstwie i ziołolecznictwie, gdzie z pomocą liści można przyrządzać wspaniałe, aromatyczne napary, czy wyciągi. Jednakże z jej dobrodziejstw korzysta także przemysł kosmetyczny tworząc szampony, czy płukanki, które to wzmacniają nasze włosy, jak również wspomagają nas w walce z łupieżem, wypadaniem, czy przetłuszczaniem włosów. Dodatkowo w postaci toniku oczyszcza cerę z nieprzyjemnego trądziku. Roślina ta coraz częściej pojawia się na naszych stołach, jako przysmak. Z dodatkiem pokrzywy możemy przygotować sałatkę, a nawet ugotować zupę.

Susz oraz przepyszny, o jasnozielonej barwie napar.

Właściwości zdrowotnych w swym "CV" pokrzywa ma naprawdę sporo, praktycznie każdy znajdzie w jej składzie coś dla siebie. Obniża poziom cukru w organizmie, jak również w pewnym stopniu reguluje stan naszego cholesterolu. Wykazuje działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne wspomagając nas w nieprzyjemnych bólach reumatycznych. Dodatkowo działa na organizm moczopędnie, przez co szczególnie polecana jest osobom cierpiącym na kamicę nerkową. Zawiera flawonoidy, które niwelują wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie nowotworów (podobne jak herbata). Łagodzi działanie alergenów, a także działa korzystnie na masz układ pokarmowy, podtrzymując jego prawidłowe działanie. Zaleca się także spożywanie naparu kobietom w ciąży, ponieważ do organizmu dostarcza się spora dawka witamin (m.in. C, E i  K) i minerałów (m.in. sód, potas, fosfor, magnez, wapń i jod), jak i po urodzeniu wspomagając proces karmienia piersią. Jednakże trzeba pamiętać, że dopiero regularne spożywanie naparu z pokrzywy daje pożądane przez nas efekty, a nie jednorazowa, czy sporadyczna dawka tej rośliny.

W tym jakże bogatym w prozdrowotne właściwości naparze z pokrzywy, pojawia się nam również kilka przeciwwskazań, które to stricte nie są zawarte w nim samym, jednakże w połączeniu z pewnymi czynnikami tworzą niepożądany skutek. Do wspomnianych czynników zaliczamy kobiety cierpiące na wszelkiego rodzaju choroby związane z narządami rodnymi, wśród nich możemy wymienić mięśniaki, czy polipy. Natomiast osoby cierpiące na przewlekłe schorzenia takie jak cukrzyca (pokrzywa zmniejsza poziom cukru w organizmie), czy nerki (pokrzywa wykazuje właściwości moczopędne) nie powinny spożywać naparu bez konsultacji z lekarzem, gdyż w połączeniu z przyjmowanymi lekami zamiast nam pomagać, będzie nam szkodzić.

Susz pokrzywy jaki znajdziemy na sklepowych półkach w swym składzie zawiera wyłącznie uprzednio wysuszone, pocięte liście, które to winno zalewać się przegotowaną wodą o temperaturze od 95 do 96 stopni Celsjusza (zaraz po zagotowaniu) i parzyć pod przykryciem między 5, a 8 minut. Oczywiście po zaparzeniu należy oddzielić susz od naparu, który nożna wykorzystać po raz drugi. Świeże liście tej rośliny również nadają się do parzenia w temperaturze podanej powyżej, natomiast czas potrzebny do zaparzenia wydłuża się do wartości w granicach od 12 do 15 minut. Smak, by był pełniejszy, mocniejszy przed zalaniem możemy zmiażdżyć liście pokrzywy w moździerzu. Przygotowany napar z obydwu sposobów jawi się nam w jasnozielonej barwie o zdecydowanie ziołowym, wyrazistym, lecz przyjemnym smaku i aromacie.

Mając na uwadze wymienione powyżej zastosowania, czy właściwości mogę z pełnym przekonaniem polecić każdemu (z małymi wyjątkami wymienionymi w przeciwwskazaniach) spożywanie naparu z pokrzywy. Może ktoś z Was już stosuje tę roślinę w codziennej diecie? Zapraszam serdecznie do dzielenia się swymi doświadczeniami za pośrednictwem sekcji komentarzy, adresu e-mail: sebastianbajer@epoczta.pl, czy FB.

Komentarze

HERBATA

HERBACIANE PRZEPISY

ZIOŁA